Zihin Açıcı Bir Nefes Tekniği

Beyin vücudumuzun en çok enerji harcayan organıdır. Beynin enerji kaynağı, yani yakıtı oksijendir. Beyinden oksijeni kesin, çok uzun sürmez, kalıcı tahribata yol açarsınız. Beyne yeterli miktarda ve düzenli oksijen sağlamak demek beynin düzenli çalışmasına destek olmak demektir. İşte bu yazıda bahsi geçen basit nefes tekniği bu noktada önemlidir. Düzgün nefes tekniği bu düzeni sağlar.

Vücuda oksijen sağlayan organımız  akciğerlerimizdir. Akciğerlerimiz istemsiz çalışmasına rağmen kontrol edilebilir. Bu özelliği sayesinde kontrol edemediğimiz diğer organlarımızı bir noktaya kadar etkileyebiliriz. Akciğerlerimizi kontrol ederek kalbimizin ritmini düzenleyebiliriz. Düzenli çalışan kalbimiz de beynimize düzenli oksijen gönderir. Bu sayede anlık stres yaratan ortamlarda beynimizin rahatlamasına yardımcı olabiliriz.

Nefes Tekniği

Bunun için tek yapmanız gereken sakince bir yerde oturup derin derin ve düzenli nefes alıp vermektir. Bir iki saniye derin bir nefes alın sonra bir iki saniyede bu nefesi geri verin. Burada yapmanız gereken şey derin nefes alıp verme işlemindeki hava miktarını hep aynı tutmak ve aynı ritimde nefes alıp vermektir. Derin nefes ile kast edilen şey alınan hava miktarının fazla olması ve akciğerleri doldurmasıdır. Bu noktada bir tavsiye nefesi karnınıza değil göğsünüze almaktır. Bu hareketi bir iki dakika boyunca tekrar ettiğinizde sakinleştiğinizi ve çok ekstra stres yaratacak bir durum yok ise daha berrak düşünmeye başladığınızı göreceksiniz. Bu yüzden değil midir bir şey olduğunda ilk tavsiye edilen derin derin nefes alıp vermenizdir?

Bu yazıdaki bilgilere ek olarak Wim Hof Nefes Tekniği hakkında da bilgi almak için ilgili sayfamı ziyaret edebilirsiniz.