VELİAHT KOÇLUĞU

Geleceğin Güçlü Patronlarını Yetiştiriyorum

İş hayatında yükselmenizi sağlayacak gerçek eğitimler ile Veliaht Akademi açılıyor.

Hiç hayatınızın bir döneminde, en ihtiyaç hissettiğinizde “gel bakalım şöyle seninle biraz sohbet edelim” diyen bir ağabeyiniz oldu mu?

Ben pek çoğuna böyle bir ağabey oldum, hem de en genç yaşlarımdan beri. Bu benim uzun yıllardır yaptığım ve bana verilmiş doğal yeteneklerden biri olduğuna inandığım bir şey.

Profesyonel yönetici koçluğum yanısıra bir konu daha var ki yönetici koçluğu içerisinde benim için özellikle önem arz ediyor. Türkiye ve dünyadaki aile şirketlerinin en temel sorunlarından biri şirketin nesiller boyu sürdürülebilirliği. Girişken, tuttuğunu koparan, başarılı bir yönetici, güçlü bir sistem kurabiliyor. Kurduğu bu yapıyı en az kendi kadar kuvvetli bir yöneticiye, lidere, büyük ihtimal ile de biricik evladına, veliahtına bırakmak istiyor. Ne var ki bu patronun kafasındaki yönetici modeli ile bu gencin durduğu nokta paralel mi? Bir diğer soru da şu: bu gencin hayal ettiği yönetici profili annesinin/babasının istediği şekilde olmak zorunda mı? Muhtemelen değil fakat ne var ki her anne/baba çocuklarının kendi hayatını kurduğunu görmek ister. Eğer o genç(ler) de bunu ebeveynlerinin kurdukları sistem içerisinde yapabiliyorlarsa ne ala.

İşte bu en temel soruların dahi cevapları sorulmadan, bu sorunlara çözüm bulunmadan o genç(ler) iş hayatında ya aşağılarda bir yerlere itiliyor, ya yeni mezun birisi olarak kaldırabileceğinden yüksek bir görev veriliyor, yada potansiyeli karşılanmadığından iş hayatı içinde doğru yetişemiyor. Peki ama bu işin doğrusu nedir?

Bu soruların cevaplarını ben o yollardan geçtiğimde tek başıma aradım. Belki büyüklerim kendilerince benim için bazı planlar yaptılar ne yazık ki benim ile ilgili bu planları oturup benimle detaylıca tartışan olmadı. En zor sorular kafamı kurcaladığında yardım edecek birilerini aradım hep. Bunu bilerek ben hep benden sonrakilere yardım ettim. Şimdi bakıyorum da çoğu zaman yanlış soruların cevaplarını yanlış kişilerden beklemiş, buna rağmen benden sonra gelenlerle doğru sorulara doğru cevaplar bulmuşum.

İşte bu aşamaları bizzat yaşamış ve pek çok engeller ile karşılaşıp bunları tek başına aşmak zorunda bırakılmış biri olarak benim yaptığım şey, bu gençlerin yanında olmak. Onların da aynı şeyleri hatalar içinde öğrenmelerine, vakit kaybetmelerine ve hayatlarına dair geri dönülmesi zor kararlar almalarına gerek yok. Ben bu yüzden buradayım. Ben buna veliaht koçluğu diyorum. Siz ağabey diyebilirsiniz.

Veliaht Koçluğu çalışmalarımda gençler işi devralacak olsun, devralmış olsun ya da girişimciler olsun, bir aile şirketinin kurumsallaşması için gerekli süreçleri A’dan Z’ye çalışmaktayız. Bu çalışmalar şu konuları ve daha fazlasını içermektedir:

 • İK ve Performans Yönetimi
 • Departmanlar
 • Yönetim Sistemleri
 • Denetleme
 • Satış ve Satış Yönetimi
 • Üretim, Ar-Ge
 • Kalite Kontrol
 • Liderlik
 • Yönetim Kurulları
 • Kurumsallaşma
 • Aile Anayasası

Ben şu an yaptığım şeyi belki de çocukluğumdan beri etrafımdaki benden yaşça küçüklere yapmaktayım. Onlara bir ağabey oldum, şimdi de aile şirketleri ile çalışıyorum ve bu gençlere ağabey oluyorum. Ben yaptığım işi gerçekten seviyorum.

Sağlıklı bir aile şirketi önce  idarecileri, sonra da o idarecilerin kurduğu kurumsal model kadar kuvvetlidir. Eğer şirketinizin devamlılığı ve evlatlarınıza bırakacağınız miras değerliyse, o mirasın bekçilerinin o mirastan daha değerli olduğunu unutmayın. Çocuklarınız veliahtınızdır ve aile şirketinizin kurumsallaşmaya, onların da bir veliaht koçuna, Tunç Vidinli’ye ihtiyacı var.

Veliaht Koçluğu hakkında daha fazla öğrenmek için tıklayın.